Dwie kobiety odpowiedzą za kradzież smartfona wartego 3,7 tys. zł, ich znajomy za paserstwo
We wtorek oficer prasowy jasielskiej policji mł. asp. Daniel Lelko poinformował, że do zdarzenia doszło na początku października br. gdy mieszkanka Jasła otrzymała informację od kuriera, że pod jej adres zamieszkania dostarczył paczkę z zamówionym przez nią telefonem i zostawił ją przed drzwiami wejściowymi do domu.
"Kamery monitoringu zarejestrowały, że po około 20 minutach od pozostawienia przesyłki przez rozsuniętą bramę wejściową na posesję weszły dwie kobiety. Zabrały zostawioną przed drzwiami paczkę ze smartfonem i ukryły ją w torebce" – przekazał oficer prasowy.
Dodał, że okradziona dokładnie opisała wygląd kobiet, a dyżurny jasielskiej policji przekazał rysopisy patrolom. Niedługo później złodziejki zostały rozpoznane i zatrzymane w centrum Jasła przez policjantów.
"43-latka i 34-latka w momencie zatrzymania były nietrzeźwe. Pierwsza z nich miała w organizmie ponad 3,3 promila, druga ponad 1,5 promila. Przy kobietach funkcjonariusze znaleźli 300 złotych oraz kwit na kwotę 400 zł z danymi mężczyzny, który zastawił telefon w jednym z lombardów" – przekazał mł. asp. Lelko.
Pijane złodziejki trafiły do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszały zarzuty i przyznały się do kradzieży.
Później policjanci rozpoczęli działania zmierzające do zatrzymania mężczyzny, który zastawił kradzione urządzenie w lombardzie.
"48-latek przyznał się do paserstwa. Nie był to jego pierwszy konflikt z prawem. Mężczyzna działał w warunkach recydywy" – wyjawił funkcjonariusz.
Wszyscy troje odpowiedzą za swoje czyny przed jasielskim sądem. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, przy czym mężczyzna odpowie za działanie w warunkach recydywy.
Chodzi o art. 64 par. 1. Kodeksu karnego, który mówi: jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd wymierza karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.(PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ mark/