reklama
kategoria: Kraj
11 maj 2025

Koronacja Chrobrego kluczowa dla tożsamości narodowej Polaków

zdjęcie: Koronacja Chrobrego kluczowa dla tożsamości narodowej Polaków / fot. PAP
fot. PAP
Koronacja Bolesława Chrobrego była kluczowa dla integracji Polski z kulturą łacińskiej Europy i kształtowania tożsamości narodowej Polaków – powiedział w Lublinie abp Stanisław Budzik podczas niedzielnych obchodów 1000-lecia koronacji Chrobrego na pierwszego króla Polski.
REKLAMA

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy świętej rozpoczynającej obchody powiedział, że podniesienie księcia Bolesława do rangi króla w 1025 roku oznaczało nie tylko suwerenność polityczną, ale także umocnienie jego władzy i prestiżu państwa w wymiarze międzynarodowym. „Odegrało to też ogromną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków. To za panowania Chrobrego po raz pierwszy pojawia się to określenie: Polska” – zaznaczył abp. Budzik.

Podkreślił, że koronacja była uznaniem Polski za pełnoprawnego członka społeczności chrześcijańskiej w Europie. „Było to kluczowe dla integracji z kulturą łacińskiej Europy” - dodał.

Metropolita przypomniał, że Chrobry wzmacniał wiarę chrześcijańską i rozwój Kościoła w Polsce m.in. doprowadził do utworzenia niezależnej metropolii gnieźnieńskiej, był protektorem misji chrześcijańskich, wspierał budowę kościołów i klasztorów, które wtedy pełniły również funkcje edukacyjne i administracyjne.

W ocenie abpa Budzika, Chrobry miał świadomość, że Kościół jest ważnym elementem integracji młodego państwa piastowskiego i że to umacnia jego pozycję na arenie międzynarodowej. „Dzięki jego działaniom Polska została wpisana na trwałe w krąg cywilizacji łacińskiej, zyskała silną pozycję jako chrześcijańskie państwo w Europie. Można powiedzieć, że jego +polityka kościelna+ legła u podstaw tożsamości narodowej i kulturowej naszej ojczyzny” – powiedział arcybiskup.

Po nabożeństwie w archikatedrze lubelskiej uczestnicy uroczystości przeszli przez centrum Lublina w barwnym korowodzie na Plac Teatralny, gdzie urządzono średniowieczne miasteczko. Ustawione zostały tam stoiska, w których prezentowano dawne średniowieczne rzemiosło m.in. historyczną kuchnię, tkactwo, barwienie tkanin, bicie monet, kaligrafię, łucznictwo a także warsztat płatnerza, gdzie prezentowano zbroje rycerskie. W uroczystości wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne, poczty sztandarowe różnych służb i organizacji, zespoły ludowe, wojsko, przedstawiciele lokalnych władz.

Marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski podkreślał podczas oficjalnej części obchodów, że koronacja Chrobrego jest dla Polaków powodem do dumy, m.in. dlatego, że dzięki temu powstało suwerenne państwo polskie, równe ówczesnym państwom zarządzanym przez monarchów wczesnośredniowiecznej Europy. „Bolesław Chrobry stworzył silne państwo w środkowowschodniej Europie, które było w stanie przeciwstawić się hegemonii Niemiec z zachodu i hegemonii Rusi Kijowskiej ze wschodu” – powiedział Stawiarski.

Jego zdaniem, współcześnie także wciąż istnieją dla Polski zagrożenia ze wschodu, a „w Europie nie ma równych”, ale są w więksi i mniejsi, lepsi i gorsi. „Musimy zrobić wszystko, żeby odwołać się do tradycji Bolesława Chrobrego, bo my chcemy być równi w Europie, chcemy być szanowani przez kraje Europy, chcemy funkcjonować w zjednoczonej Europie” – dodał.

Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Centrum Spotkania Kultur zaprezentowano widowisko pt. „Koronacja”. Spektakl w reżyserii Michała Chorosińskiego poświęcony symbolice i znaczeniu koronacji Chrobrego sięga do historycznych tekstów źródłowych m.in. do kronik Galla Anonima, mistrza Wincentego Kadłubka, Thietmara biskupa Merseburga, ale też do motywów baśniowych i mitów. Muzykę do przedstawienia skomponował Marcin Pospieszalski, a spektaklu udział biorą m.in. Sztukmistrze z Lublina, czyli profesjonalna grupa cyrkowa.

Organizatorem lubelskich obchodów rocznicy koronacji Chrobrego był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Bolesław Chrobry został koronowany w Gnieźnie w 1025 roku, najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Po śmieci Chrobrego, jeszcze w tym samym roku, na króla Polski koronowany został jego syn Mieszko II Lambert.

Dla upamiętnienia królewskiej koronacji Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II Sejm RP ogłosił rok 2025 rokiem milenium koronacji pierwszych królów Polski. (PAP)

ren/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Leżajsk
12.8°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:08
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Leżajsku

kiedy
2025-05-23 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Biblioteka w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-25 17:00
miejsce
Franciszkański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-26 19:00
miejsce
Kino Leżajsk, Leżajsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-29 18:00
miejsce
Kino Leżajsk, Leżajsk, ul....
wstęp biletowany